1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Dlaczego wyjątki od praw autorskich potrzebne są niewidomym

12 kwietnia 2013 14:47
Paweł Stankiewicz

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) pod koniec 2012 roku ogłosiła rozpoczęcie prac nad traktatem ułatwiającym dostęp do książek niewidomym i niedowidzącym. W czerwcu tego roku, w Marakeszu ma się odbyć konferencja WIPO, na której traktat ma być podpisany.

Jednak kierunek prac przygotowawczych do konferencji nie cieszy niewidomych. Marcus Low, w południowoafrykańskim serwisie GroundUp, pisze o tym jak regulacje, które będą przyjęte w Marakeszu mogą wpłynąć na faktyczne skończenie głodu książek dla niewidomych.
Jego zdaniem, jeśli poprawki proponowane przez wydawców ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej przejdą, to dostęp do książek dla niewidomych nie zostanie wystarczająco ułatwiony.
Autora zastanawia też sposób przygotowania traktatu: wprawdzie do negocjacji było dopuszczonych kilka przedstawicieli obywateli, ale nie mogli oni relacjonować negocjacji.

Marcus Low przytacza też w swym artykule ciekawe dane: w Stanach Zjednoczonych jest dostępnych poniżej 5% książek w formatach dostępnych dla niewidomych, a w Afryce Południowej jest to około 0,5%.

A dlaczego ułatwienia dla dostępu do książek dla niewidomych są takie ważne?
Brak podręczników często uniemożliwia im zakończenie kolejnych etapów edukacji z sukcesem. Dostęp do edukacji jest ograniczony dostępnością podręczników.
Rynek nie zaspokaja potrzeb niewidomych w sposób satysfakcjonujący: książki publikowane często dostępne są w formatach które nie ułatwiają dostępu. Na przykład technologia firmy Amazon na urządzenia Kindle pozwala odczytywać tylko stronę na raz – nie można „czytać” linijka po linijce, albo według paragrafów. A to utrudnia skuteczne podążanie za wątkiem rozumowania.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/editorialj/7116726591/sizes/z/, autor: Editorial J, licncja: CC-BY

Komentarze

Dodaj komentarz