1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Prawo autorskie jako cenzura: ankiety w Saint Louis University

5 kwietnia 2013 15:25
Paweł Stankiewicz

Uniwersytet Saint Louis przeprowadził wśród pracowników i studentów ankietę dotycząca stosunków panujących na uczelni. Uczelniany oddział Amerykańskiego Stowarzyszenia Profesorów Uniwersyteckich (AAUP), niezadowolony z pytań jakie stawiały władze uniwersytetu (pytania te nie dotyczyły bezpośrednio kontrowersyjnej osoby rektora), postanowił przeprowadzić własną, uzupełniającą ankietę.
Następnego dnia po ogłoszeniu takiego zamiaru, Steven G. Harris, prezes oddziału stowarzyszenia, otrzymał list od głównego prawnika Uniwersytetu stwierdzający, że ankieta jest chroniona prawem autorskim i wszelkie jej wykorzystanie spotka się z krokami prawnymi.
Wprawdzie prawnicy stowarzyszenia twierdzą, że gdyby taki proces doszedł do skutku z dużym prawdopodobieństwem zakończył by się odrzuceniem pozwu Uniwersytetu, jednak potencjalne koszty związane z takim procesem powodują, że na razie AAUP nie zdecydowało się na przeprowadzenie ankiety.

Jak na razie, chilling effect działa skutecznie.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/ccampbell_images/4795178339/sizes/z/, autor: chutme, licencja: CC-BY

Komentarze

Dodaj komentarz