1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy mogę sprzedawać audiobooki nagrane przeze mnie, jeśli korzystałem w całości z dzieł zawartych na stronie wolnelektury.pl?

Wolne Lektury to projekt, w ramach którego Fundacja Nowoczesna Polska udostępnia utwory literackie. Większość z nich nie jest już chroniona prawem autorskim, wobec czego nagranie na ich podstawie audiobooka i jego sprzedaż nie będzie stanowiła naruszenia tego prawa.

W ramach Wolnych Lektur udostępniane są jednak także utwory współczesne, na licencji CC-BY-SA. Sprzedaż audiobooków nagranych na ich podstawie jest dozwolona, jednak konieczne jest wywiązanie się z obowiązków określonych w tej licencji.

Licencja CC-BY-SA obejmuje także wkład twórczy wniesiony przez uczestników projektu Wolne Lektury do utworów – zarówno tych niechronionych, jak i chronionych. Na stronie z informacjami prawnymi przykładowo wymieniono przypisy lub motywy literackie. Jeżeli audiobook korzystać będzie z tego twórczego wkładu, to także będzie konieczne respektowanie licencji CC-BY-SA.