1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Kiedy w przypadku nieznanej daty śmierci autora/tłumacza dzieło przechodzi do domeny publicznej? Chodzi o przypadek tłumaczenia „Ani z Zielonego Wzgórza” – znane jest nazwisko tłumaczki, nie znana jest data śmierci. Pierwsze polskie wydanie – 1911 r.

Prawo autorskie nie przewiduje odstępstwa od zasady obliczania terminu ochrony od daty śmierci twórcy na wypadek, gdy data ta nie jest znana. Taką datę (datę zgonu) trzeba wtedy ustalić, sprawdzając przede wszystkim w aktach stanu cywilnego. Istnieje możliwość uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego przez osobę postronną, jeżeli wykaże ona swój interes prawny.

Osobne przepisy regulują sytuacje, w których taki akt nie został sporządzony lub zaginął. Istnieje też specjalne postępowanie mające na celu uznanie za zmarłego osób zaginionych (i szczególna regulacja dotycząca osób zaginionych w trakcie II Wojny Światowej), w wyniku której dochodzi do przyjęcia określonej daty zgonu, od której należy wtedy liczyć termin wygaśnięcia praw autorskich.