1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy sprzedając towary, takie jak obraz w ramce z dziełem domeny publicznej, należy przy każdym produkcie lub tylko w regulaminie, napisać, że właściciel to domena publiczna albo na licencji CC?

Domena publiczna to utwory, które nie są (już) chronione przez prawo autorskie. Nie ma prawnego obowiązku oznaczania, że dane dzieło należy już do domeny publicznej, ale nie można oczywiście dzieł prezentować tak, że powstaje wątpliwość kto jest ich autorem itd. Dzieła na licencjach CC z kolei to utwory jak najbardziej podległe prawu autorskiemu, co do których sami twórcy zdecydowali się zezwolić na ich bardziej swobodne wykorzystanie. Każda licencja CC zawiera obowiązek informowania odbiorców m.in. o tym, na jakiej zostały one udostępnione licencji.