1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy w przypadku, gdy np. wysyłam opowiadanie mojej koleżanki przez wiadomość na facebooku to czy automatycznie tracę do niego prawo autorskie?

Prawa do opowiadania koleżanki przysługują koleżance. Prawo autorskie obejmuje utwory automatycznie z chwilą ich ustalenia (uzewnętrznienia) i wygasa dopiero po 70 latach od śmierci twórcy (a autorskie prawa osobiste są bezterminowe). Autorskie prawa majątkowe można przenieść na inne osoby, ale wymagane jest do tego zawarcie pisemnej umowy. Samo rozpowszechnianie utworu (przez fb czy w inny sposób) nie prowadzi do przenoszenia praw autorskich.

Korzystanie z fb czy innych serwisów wiąże się z akceptacją regulaminu, a w wielu regulaminach zawarta jest bardzo szeroka licencja na utwory umieszczane w tych serwisach dla administratorów. Nie prowadzi to jednak do przeniesienia praw, a jedynie do zezwolenia „serwisowi” na korzystanie z tych utworów – w zakresie określonym w regulaminie. Nie można jednak udzielić licencji do cudzego utworu – wysłanie cudzego opowiadania przez serwis internetowy nie powoduje, że twórca tego opowiadania traci jakiekolwiek prawa ani, że udziela licencji.