1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy mogę wydać płytę z utworami mojego zmarłego ojca? Były one dotychczas rozpowszechniane lokalnie, w bibliotekach i sprzedane jako nagranie CD w małym nakładzie przez jakąś wytwórnię.

O tym, czy i jak rozpowszechniać utwory decyduje ich twórca. Jeżeli chodzi o pierwsze rozpowszechnienie jest to wręcz jego niezbywalne prawo – jedno z autorskich praw osobistych. Jeżeli jednak utwory zostały już kiedyś publicznie udostępnione za zgodą twórcy, to ich dalsze rozpowszechnianie w tych samych lub w nowych mediach zależy od tego, komu przysługują autorskie prawa majątkowe. Prawa te mogły zostać przez twórcę przeniesione za życia na wspomnianą w pytaniu wytwórnię (trzeba sprawdzić zawarte umowy), ale jeżeli do tego nie doszło, to podlegają one dziedziczeniu i decyzję o dalszym rozpowszechnianiu mogą podjąć spadkobiercy. Jeżeli wytwórnia nabyła jakieś prawa albo jeżeli chodzi o zrobienie kolejnej kopii płyty, w którą wytwórnia mogła wnieść jakiś dodatkowy twórczy wkład, to kontakt z tą wytwórnią okaże się najprawdopodobniej konieczny.