1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Jestem mamą dziecka niepełnosprawnego, zbieramy fundusze na jego rehabilitację. Ostatnio zrobiono nam bezpłatne ulotki z apelem o pomoc i na tych ulotkach znajdują się postaci Disneya-Tygrys, Kubuś. Czy możemy rozpowszechniać te ulotki?

Twórcze przedstawienia graficzne postaci z bajek dla dzieci są utworami, wobec czego na ich wykorzystanie trzeba mieć zgodę albo ograniczyć się do działań objętych ustawowym dozwolonym użytkiem (np. cytatem: http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/?tag=dozwolony-cytat, w ramach czego należy m.in. wykazać, że wykorzystanie cudzego utworu jest uzasadnione np. wyjaśnianiem – co w przypadku opisanych ulotek może być trudne).
Istnieją jednak utwory, w tym grafiki, udostępniane na wolnych lub otwartych licencjach, w tym licencjach Creative Commons, które zawierają udzieloną z góry zgodę na znacznie szersze wykorzystanie.