1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Kilka lat temu znajoma zrobiła mi zdjęcie na imprezie. Pozę i kostium wybierałem sam. Udostępniła to zdjęcie i opublikowałem je na portalu społecznościowym. Niedawno to zdjęcie zostało wykorzystane przez dziennikarza do ilustracji wywiadu ze mną i podpisane „archiwum prywatne”. Znajoma domaga się usunięcia zdjęcia powołując się na swoje prawa autorskie, a moim zdaniem prawa są w tym przypadku podzielone między nami i ona może się co najwyżej domagać odpowiedniego podpisania zdjęcia. Czy dobrze rozumiem?

Prawa do zdjęcia będą wspólne jeżeli istotnie zarówno fotograf, jak i pozujący twórczo przyczynili się do jego powstania. W przypadku współautorstwa, wykorzystanie fotografii poza zakresem dozwolonego użytku wymaga zgody wszystkich współautorów.

Jeżeli zatem autor wywiadu nie może wykazać, że fotografia jest np. zacytowana, to każdy ze współautorów może domagać się jej usunięcia. W przypadku braku jednomyślności współautorów co do zgody na wykorzystanie, można zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie.