1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

W ramach zaliczenia zajęć stworzyłam książkę i ją zilustrowałam. Niedawno dowiedziałem się, że nauczycielka wydała książkę według mojego pomysłu pod swoim nazwiskiem. Co mogę zrobić i jak ustalić czy to plagiat?

Pomysły nie są chronione prawem autorskim, więc dla ustalenia czy doszło do naruszenia należałoby ustalić jakie konkretnie fragmenty książki zostały skopiowane. Chodzi tu nie tylko o takie elementy jak konkretne kawałki tekstu czy ilustracje (gdzie naruszeniem byłoby skopiowanie ich wprost lub po modyfikacji), ale też np. układ treści, graficzny sposób jej prezentacji. Przy czym, w wielu przypadkach granica między pomysłem a chronionym sposobem jego wyrażenia może być płynna.

Plagiat będący naruszeniem prawa autorskiego może być podstawą roszczeń cywilno-prawnych (zaniechanie, odszkodowanie, złożenie oświadczenie) ale także może stanowić przestępstwo i podlegać odpowiedzialności karnej. Przed wytoczeniem powództwa najlepiej dokładnie ustalić co zostało przejęte z utworu i skonsultować strategię z adwokatem lub radcą prawnym. Niezależnie od tego istnieją firmy zajmujące się generowaniem raportów porównawczych utworów, które mogą być pomocne do ustalenia stopnia podobieństwa.