1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Chcę wykorzystać zdjęcie klawiatury i wybranego klawisza. Kogo mam pytać o zgodę skoro komputer jest mój? Kto jest właścicielem wzoru klawiatury?

W przypadku różnych przedmiotów użytkowych możemy mieć do czynienia z co najmniej dwoma reżimami ochrony – prawem autorskim oraz prawem własności przemysłowej, a konkretnie wzorami przemysłowymi. To, czy i gdzie dana klawiatura jest chroniona jako wzór przemysłowy można stosunkowo łatwo sprawdzić konsultując bazy danych urzędów patentowych. Wzory przemysłowe są bowiem rejestrowane. Rejestry zawierają w szczególności informacje o podmiotach uprawnionych.

Natomiast to, czy dana klawiatura jest utworem i komu przysługują do tego utworu prawa to pytanie, na które znacznie trudniej udzielić odpowiedzi. Musimy najpierw ustalić, czy mamy tu do czynienia z indywidualną twórczością (która może przejawiać się we wzornictwie klawiatury). Ponadto, nie ma łatwego sposobu znalezienia uprawnionego. Prawa autorskie powstają bez rejestracji, nie są także rejestrowane umowy przenoszące te prawa. Nie ma zatem łatwego sposobu ustalenia, do kogo należą, o ile sam uprawniony tej informacji nie ujawni w jakiś sposób.