1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Tworzę komiks, który umieszczam na swojej stronie internetowej. Publikuję go na licencji CC-BY-NC. Jeden z odcinków komiksu został bez mojej wiedzy wykorzystany do promocji czyjegoś sklepu. Czy to już jest naruszenie licencji o niekomercyjnym wykorzystaniu?

Klauzula NC zakazuje komercyjnego korzystania z utworu, a ściśle korzystania z udzielonych w licencji uprawnień „w jakikolwiek sposób, który skierowany jest głównie na uzyskanie korzyści handlowej lub pieniężnego wynagrodzenia przeznaczonego na cele prywatne”.

Wykorzystanie utworu na takiej licencji w reklamie trudno będzie uznać za zgodne z tym zakazem. Także przepisy o dozwolonym użytku (których licencje CC nie wyłączają) nie dają użytkownikowi zbyt wielu możliwości posługiwania się cudzymi utworami w reklamach.