1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Jaki jest status utworów nieukończonych i nieopublikowanych za życia twórcy?

Ochrona prawa autorskiego obejmuje dzieła zawierające najmniejszy nawet wkład indywidualnej twórczości od momentu ich ustalenia. Ustalenie polega na uzewnętrznieniu dzieła przez twórcę w jakiejkolwiek postaci. Ochrona przysługuje zatem także utworom nieukończonym.

Decyzja o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności należy do twórcy i chroniona jest autorskimi prawami osobistymi.

Po śmierci twórcy, jeżeli nie wyraził on innej woli, ustawowe uprawnienie do wykonywania autorskich praw osobistych mają małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa (art. 78 ust. 3 w zw. z ust. 2 pr. aut.). Są oni zatem w szczególności uprawnieni do podjęcia decyzji o rozpowszechnieniu utworu.

Jeżeli ani twórca za życia, ani osoby wskazane ww. przepisie nie podejmą decyzji o rozpowszechnieniu utworu oznacza to, że utwór nie może być wykorzystywany w ramach dozwolonego użytku – dozwolony użytek obejmuje tylko utwory rozpowszechnione.