1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Chcielibyśmy w wydawanym przez nas podręczniku zamieścić kody QR, które będą odsyłały do filmów na you tube. Czy to jest zgodne z prawem?

Kody QR zostały opatentowane w USA, Japonii i Europie, ale z dostępnych w Internecie informacji wynika, że uprawniony nie egzekwuje swoich patentów, zezwalając na powszechne korzystanie z nich. Różne ograniczenia mogą jednak dotyczyć konkretnych technologii używanych do generowania kodów QR (np. licencja programu generującego kody) i należy to dokładnie zbadać przed skorzystaniem z nich.

Zakodowanie w kodzie QR linka do filmu na youtube powoduje dwa dodatkowe problemy prawne do rozwiązania. Po pierwsze, wymaga dokładnego zapoznania się z aktualnym regulaminem tego serwisu i ustalenia, czy jego administrator nie chce tej kwestii w jakiś sposób kontrolować (chodzi głównie o zasady korzystania z konta na youtube w celach innych niż osobiste). Po drugie, jeżeli linki prowadzić będą do cudzych filmów warto mieć świadomość zapadłego kilka lat temu w Krakowie orzeczenia (I ACa 564/04), które uznało udostępnianie linków za rozpowszechnianie. A rozpowszechnianie wymaga zgody uprawnionego, o ile nie odbywa się w granicach dozwolonego użytku.