1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy wykorzystanie objętego monopolem autorskim utworu w roli avatara (graficznego identyfikatora użytkownika) bez zgody twórcy w serwisie internetowym przekracza granice dozwolonego użytku?

Nie ma w polskim prawie żadnego przepisu o dozwolonym użytku, który pozwalałby na takie korzystanie z chronionych utworów bez wątpliwości. Przy czym, tworzenie i wykorzystanie avatarów w serwisach internetowych to zróżnicowane zjawisko i nie można z góry wykluczyć, że jako całość jest ono z góry wyłączone spod dozwolonego użytku.

W pewnych szczególnych przypadkach możemy mieć do czynienia np. ze spełnieniem przesłanek dozwolonego cytatu. Na przykład, jeżeli wykorzystanie cudzego utworu nastąpi w ramach większej, twórczej całości i będzie ono uzasadnione takimi prawami gatunku twórczości jak np. parodia, pastisz lub karykatura. Z takimi sytuacjami możemy mieć do czynienia – oczywiście nie zawsze – w przypadku tworzenia postaci w różnych grach. Stworzona przez użytkownika postać sama może być utworem lub utworami mogą być różne przejawy wykorzystania tej postaci w grze. W takim przypadku, użycie cudzego utworu przy kreowaniu takiej postaci może być uzasadnione.

Szczegółowe wymagania stawiane cytatom wyjaśnialiśmy w odpowiedziach na poprzednie pytania dotyczącej dozwolonego cytowania.