Prawo kultury

Czy przepis kucharski, podany jako lista składników, proporcji i opis instrukcji, jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim? Moje wątpliwości budzi tu wymóg „indywidualnego charakteru” – uważam, że przepis jako lista kroków takiego charakteru nie posiada.

Istotnie, dla uznania za utwór konieczne jest odnalezienie w przepisie twórczości ludzkiej o indywidualnym charakterze. Jest to jednak kwestia, którą trzeba badać osobno w odniesieniu do każdego konkretnego dzieła. Nie można wobec tego z góry przesądzić, że dzieł jakiegoś rodzaju (tu: przepisy kucharskie) będą zawsze utworami, albo że nigdy utworami nie będą.

Częstym błędem jest przeświadczenie, że prawnik będzie w stanie ocenić, czy dane dzieło zawiera wymaganą prawem autorskim indywidualną twórczość. Nie leży to jednak w kompetencjach prawnika, który może raczej próbować wyjaśnić jak rozumie się indywidualną twórczość w doktrynie i orzecznictwie. To, czy w konkretnym dziele mamy z nią do czynienia powinno być oceniane przez biegłego w danej dziedzinie, któremu wcześniej wyjaśni się prawnicze rozumienie tego pojęcia. W stosunku do przepisów kucharskich powinien wypowiedzieć się na przykład językoznawca.