1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Chcielibyśmy przetłumaczyć i wydać jedną z książek amerykańskiego autora, który zmarł 71 lat temu. Jego książki są dostępne w stanach jako public domain. Czy wolno nam to zrobić? Jeżeli nie to gdzie mamy szukać informacji o tym kto posiada prawa do jego twórczości?

To, że majątkowe prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci twórcy to zasada, która obowiązuje w Polsce i wielu innych krajach. W niektórych krajach ten termin jest dłuższy (lub krótszy), a ponadto występują inne wyjątki (niekiedy termin liczy się np. od daty publikacji). Należy zatem sprawdzić, czy w danym przypadku nie ma zastosowania inny termin lub jakiś wyjątek (więcej na ten temat w odpowiedzi na wcześniejsze, podobne pytanie).

W przypadku wydawania utworów z domeny publicznej, jak również ich chronionych tłumaczeń należy pamiętać o obowiązku zapłaty części wpływów brutto na Fundusz Promocji Twórczości.