Prawo kultury

Mam pytanie o wykorzystanie polskich, używanych znaczków pocztowych (z okresu PRLu i późniejszych). Zrobiłem zdjęcie – kolaż, na którym widoczne są całe znaczki oraz ich fragmenty. Chciałbym to zdjęcie wykorzystać do produkcji przedmiotów przeznaczonych do sprzedaży (np. koszulek, kubków, podkładek itp.). Czy muszę mieć zgodę na wykorzystanie tych znaczków? Jeśli tak, to czyją? Poczty Polskiej? Każdego z Autorów projektu znaczka?

Istnieje poważna wątpliwość, czy znaczki te mogą być obecnie wykorzystywane – listy nimi opatrzone raczej nie trafią do adresata 🙂

A tak na poważnie: Znaczek pocztowy może być utworem i korzystanie z niego na koszulkach itd. może wymagać uzyskania zgody twórcy (ogólnie o rozpowszechnianiu utworów na koszulkach omawialiśmy w odpowiedzi na podobne pytanie).

Niemniej jednak, niektóre znaczki pocztowe mogą być wyłączone spod ochrony prawa autorskiego jeżeli są materiałami urzędowymi. Więcej na ten temat pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Porady_prawne/Przedmiot_ochrony.