1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Prowadzę bloga i bardzo często udostępniam na nim zestawienia grafik z innych blogów, które są darmowe. Często zdarzało się tak, że udostępniane przeze mnie grafiki znikały i był problem dlatego postanowiłam pobierać je i wrzucać na własny dysk. Efekt wyszedł taki, że w poście podawałam źródło pobrania grafiki oraz link do własnego dysku gdzie czytelnicy mogą je pobrać. Czy naruszam prawo autorskie?

To, że cudza strona nie wymaga opłaty za dostęp do umieszczonej tam grafiki nie oznacza, że można ją swobodnie wykorzystywać. O ile autor grafiki nie wyrazi na to wyraźnej zgody, korzystanie może opierać się wyłącznie o dozwolony użytek (np. http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/?tag=dozwolony-cytat). Jeżeli grafika zostanie np. zacytowana zgodnie z wymaganiami dotyczącymi dozwolonego cytowania, to zakładając poprawne podanie informacji o jej źródle, fakt skopiowania jej na własny serwer nie powinien być uznany za naruszenie – cytowanie polega bowiem na kopiowaniu i rozpowszechnianiu cudzych utworów (fragmentów utworów) do własnych utworów.

Niektóre grafiki udostępniane są na wyraźnych licencjach pozwalających korzystać z nich w zakresie szerszym niż dozwolony użytek (http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/?tag=licencje-cc). Ale wtedy też wymagane jest podanie m.in. informacji o pierwotnym źródle (a skopiowanie na własny serwer jest w licencjach CC wyraźnie dozwolone).

Problem pojawi się wtedy, gdy grafika zostanie usunięta z miejsca pierwotnej publikacji. Jeżeli nie zabezpieczy Pani jakiegoś dowodu, że była tam kiedyś udostępniona w sposób legalny i na określonych zasadach, to wykazanie tego faktu może być utrudnione. A powoływanie się na dozwolony użytek lub udzielenie licencji wymaga wykazania, że utwór został rozpowszechniony w sposób, który powoduje, że takim zasadom podlega.