1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy ostatnia nowelizacja prawa autorskiego dotycząca opłat za wypożyczanie „utworów wyrażonych słowem” (jak określa ustawa) dotyczy także opłat dla autorów tekstów publikowanych w czasopismach? Jeśli tak, to jak przekazywanie opłat może wyglądać w praktyce?

Ustawa przewiduje wspomniane wynagrodzenie za wszystkie utwory wyrażone słowem, jakie są wypożyczane przez biblioteki publiczne. Co ciekawe, rozporządzenie wykonawcze doprecyzowujące zasady wypłacania wynagrodzenia przewiduje raportowanie numerów ISBN co sugeruje, że autorzy rozporządzenia o czasopismach „zapomnieli”. Przy czym, pominięcie czasopism nie będzie zgodne z ustawą. W praktyce będzie to jednak większy problem dla zobowiązanej do podziału wynagrodzenia organizacji zbiorowego zarządzania, gdyż biblioteki za wypożyczenia i tak zapłacą stałą kwotę wynikającą z kwoty dotacji na ten cel. Biblioteki mogą mieć natomiast problem z raportowaniem. Powstaje też problem słuszności wypłaty wynagrodzenia wszystkim autorom artykułów w czasopiśmie, które czytelnik wypożyczył z powodu zainteresowania tylko jednym artykułem…