1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Gdzie mogę sprawdzić, czy dany utwór jest chroniony prawem autorskim oraz czy może być wykorzystywany (zwielokrotniana) komercyjnie przez przedsiębiorcę?

Nie ma żadnego oficjalnego „rejestru”, w którym byłyby takie informacje. Każdy musi samodzielnie ustalać, czy określone dzieło jest chronione i do kogo należą prawa. Pomocą mogą niekiedy służyć stowarzyszenia twórców i organizacje zbiorowego zarządzania, ale ich informacje również nie mają oficjalnego charakteru w tym sensie jak np. w odniesieniu do nieruchomości dane o własności zawierają księgi wieczyste.
Korzystanie z utworu jest możliwe albo bez zgody twórcy w zakresie, w jakim pozwalają na to przepisy o dozwolonym użytku (ich komercyjny potencjał jest bardzo wąski), albo zgodnie z treścią zgody otrzymaną od twórcy.