1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Czy użycie fotografii na licencji CC BY-NC-ND na stronie internetowej/blogu do ilustracji tekstu, na której jednocześnie wyświetlane są płatne reklamy narusza tę licencję? Strona internetowa w chwili wyświetlenia staje się całością a za jej odbiór pobierana jest opłata od reklamodawców.

Zakres użytku niekomercyjnego, choć zdefiniowany w licencjach CC z klauzulą NC, nie jest jednak jasny. Oznacza to niestety, że każdy przypadek należy oceniać indywidualnie a wątpliwości rozstrzygać na korzyść twórcy, który takiej licencji udzielił. W przypadku takich wątpliwości najlepiej skontaktować się z nim i ustalić jakie jest jego rozumienie zakresu tej klauzuli. Niezależnie od tego warto zorientować się na ile nasze działanie mieści się w powszechnie przyjętych praktykach korzystania z utworów na licencjach z klauzulą NC. Organizacja Creative Commons opublikowała raport na ten temat pod: https://wiki.creativecommons.org/wiki/Defining_Noncommercial, a także przygotowała wskazówki interpretacyjne dotyczące klauzuli NC: https://wiki.creativecommons.org/wiki/NonCommercial_interpretation. Przy czym, choć licencje CC są zawierane według takich samych wzorów, to każda licencja wiąże konkretne dwie strony, a powyższe raporty czy wskazówki niekoniecznie wpływają na treść relacji prawnej pomiędzy tymi stronami. Mogą jednak być użyte w celu wykazywania ogólnych zwyczajów w tym obszarze (a takie okoliczności mają znaczenie przy interpretacji umów).