1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Kilka lat temu wydaliśmy publikację z dużą ilością zdjęć, na które nie mamy podpisanych umów (zgoda przychodziła w e-mailach). Teraz chcielibyśmy wydać tę samą pozycję w nowej okładce, z nowym wstępem, częściowo poprawioną, z nowym ISBN-em. Czy w takiej sytuacji musimy zwracać się do wszystkich ponownie z pytaniem o taką zgodę, czy można to potraktować jak dodruk?

Zgoda na korzystanie z utworu (licencja) nie musi być wyrażona na piśmie. Licencja niewyłączna może być udzielona w dowolny sposób. Jeżeli jednak korzystający nie może udowodnić, że określony sposób korzystania został objęty licencją, to powinien to z autorem doprecyzować. W przeciwnym wypadku ryzykuje zarzut naruszenia, gdyż wszelkie wątpliwości prawo autorskie każe tłumaczyć na korzyść twórcy (tu: uznać, że licencja nie obejmuje określonego sposobu korzystania).