1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Francja - raport na temat HADOPI

20 maja 2013 13:30
Paweł Stankiewicz

We Francji 13 maja opublikowano raport na temat HADOPI (Haute Autorité pour la diffusion des œuvres et la protection des droits sur Internet – Wysoki urząd ds. rozpowszechniania utworów i ochrony praw w Internecie). Urząd ten na podstawie ustawy o tej samej nazwie od 2009 roku zajmuje się śledzeniem ruchu w internecie i wychwytywaniem przypadków naruszenia praw autorskich poprzez udostępnianie plików. HADOPI koncentruje się przy tym na wymianie za pośrednictwem sieci peer-to-peer.

HADOPI, zwana czasem prawem trzech ostrzeżeń, pozwalała na odcięcie od internetu (najpierw automatycznie, potem po wyroku Rady Konstytucyjnej, po wyroku sądu) osób które dzieliły się plikami zwierającymi utwory objęte monopolem prawnoautorskim. To prawo przewiduje też karę grzywny w wysokości do 1500 euro.

Grupa kierowana przez byłego kierownika związanego z przemysłem kulturowym, pana Pierre Lescure, opracowała raport z funkcjonowania prawa HADOPI. Raport proponuje likwidację urzędu HADOPI, a jego kompetencje ma przejąć CAS- Rada do spraw Mediów Audiowizualnych. W raporcie padają też propozycje innych zmian. Na przykład za naruszenia praw autorskich związane z niekomercyjnym dzieleniem się plikami mają być obecnie zagrożone kara tylko w wysokości do 60 euro, a nie jak dotychczas do 1500 euro.

Francuska organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną praw obywateli Le Quadrature du Net (LQN) uważa, że propozycje zwarte w raporcie nie zmieniają nic istotnego w obecnej sytuacji. LQN zauważają wprawdzie, że w raporcie pojawia się zmiana retoryki i obecne są choćby licencje Creative Commons, remiksy czy mush-upy, ale kiedy chodzi o konkretne rozwiązania to znów powtarzane są argumenty przemysłu zajmującego się dystrybucja treści kulturowych. Zdaniem organizacji raport proponuje też ustanowienie środków, które spowodowałyby zamienienie dostawców internetu w prywatną policję ścigająca naruszenia praw autorskich.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/antoninmoulart/3625119383/sizes/z/, autor: Antonin Moulart , licencja CC-BY

Komentarze

Dodaj komentarz