1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Obywatelki i obywatele zainteresowani prawem autorskim: KE opublikowała raport z konsultacji

24 lipca 2014 11:56
Paweł Stankiewicz

Między grudniem 2013 a marcem 2014 (po przedłużeniu o miesiąc) trwały konsultacje prowadzone przez Komisję Europejską (KE) dotyczące przyszłości prawa autorskiego. KE informowała wcześniej o 11 000 tysiącach odpowiedzi i zapowiadała rychłą publikacje wyników.

Raport podsumowujący te konsultacje został wczoraj opublikowany. Dowiadujemy się z niego, że KE zebrała ponad 9500 odpowiedzi i ponad 11 000 wiadomości i pytań na temat tych konsultacji.

To dużo, sam dokument konsultacyjny zawierał 80 pytań, a podczas poprzednich konsultacji unijnych dotyczących prawa autorskiego zbierano mniej niż 400 odpowiedzi. Co ważne większość odpowiedzi zebrano od tzw. końcowych użytkowniczek i użytkowników / konsumentek i konsumentów – aż 58,7% (konsultacje przeprowadzała Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, w skrócie DG MARKT, więc takie słownictwo nie dziwi, chciałem jednak zwrócić uwagę, że obywatelki i obywatele to nie tylko końcowe konsumentki i końcowi konsumenci, zwracaliśmy na to uwagę także w stanowisku Fundacji Nowoczesna Polska w tych konsultacjach). Drugą pod względem liczebności grupą biorącą udział w konsultacjach byli autorki i autorzy – 24,8% odpowiedzi otrzymała KE od tej grupy. Interesujące jest także to, że tylko 11 z 28 państw członkowskich odpowiedziało na te konsultacje, Polska była wśród państw zaangażowanych (przypominam też, że MKiDN przeprowadził własne konsultacje na temat unijnych konsultacji).

Omówienie kilku zagadnień z tego raportu przygotowała już Eleonora Rosati na blogu IPKat.

Komentarze

Avatar
Piotr Hałasiewicz
24 lipca 2014 12:22

Błędny link do IPKat jest. Prawidłowy to: http://ipkitten.blogspot.com/2014/07/breaking-report-on-responses-to-public.html

Avatar
Aleksander Łukasz
24 lipca 2014 16:59

@Piotr Hałasiewicz

Dzięki za poprawkę!

Avatar
internauta
31 lipca 2014 22:21

http://www.avaaz.org/pl/petition/Parlament_Europejski_Powstrzymajmy_umowe_handlowa_TTIP/?cyEyNhb

Dodaj komentarz