1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Konsultacje zakończone, czekamy na wyniki

6 marca 2014 11:35
redakcja

5 marca zakończyły się konsultacje dotyczące prawa autorskiego prowadzone przez Komisję Europejską.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły czas i wysłały swoją opinię na temat przepisów regulujących obieg treści w Sieci. Stronę konsultacje.prawokultury.pl odwiedziło ponad 6800 użytkowniczek/ków, z tego 291 wypełniło skrócony formularz konsultacyjny a 543 przeszło na stronę youcan.fixcopyright.eu (to oznacza, że tyle użytkowniczek/ków zdecydowało się na opcję odpowiedzi na wszystkie 80 pytań).
Komisja Europejska zapowiedziała, że wkrótce po zakończeniu konsultacji ogłosi liczbę otrzymanych odpowiedzi. Na razie ukazał sie wpis na twitter.com informujący, że wpłynęło ich ponad 11 tys. Niedługo powinno się też pojawić podsumowanie wyników konsultacji.

Komentarze

Avatar
internauta
10 marca 2014 17:53

Ministerstwo kultury w swoim stanowisku opowiada się za uznaniem linkowania za czynność nie zgodną z prawem powołując się na wyrok trybunału sprawiedliwości.Jednak moim zdanie wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości został żle zinterpretowany,gdyż głównym jego przesłaniem jest to iż Trybunał interpretując dyrektywę 2001/29/WE stwierdził, że jeśli treść została opublikowana legalnie, jest ogólnodostępna i nie podlega ograniczeniom dostępu (logowanie, paywall, subskrypcji)linkowanie do niej nie stanowi naruszenia. Kwestią sporną jedynie może być legalność opublikowanie danej treści jednak tu wydaje mi się ,że należy interpretować to tak jak obecnie w polskim prawie przy dozwolonym użytku,że pod dozwolony użytek podlegają treści legalnie choć raz udostępnione przez uprawnionego nie zależnie w jaki sposób.

Dodaj komentarz