1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Petycja do przywódców negocjujących traktat dla niewidomych

4 czerwca 2013 11:18
Paweł Stankiewicz

Na stronach Avaaz.org („Avaaz.org jest nowym globalnym ruchem internetowym z prostym demokratycznym przesłaniem: zlikwidowania rozdźwięku pomiędzy światem jaki mamy, a światem jakiego większość ludzi by pragnęła.”) można podpisać się pod petycją skierowaną do przywódców negocjacji traktatu na rzecz niewidomych.

Traktat negocjowany w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej ma zostać podpisany w czasie zaczynającej się 17 czerwca konferencji w Marakeszu. Jednak jak informują organizacje niewidomych oraz te zajmujące się walką o dostęp do dóbr kultury negocjacje przygotowujące tekst zmieniają kierunek pod wpływem lobbyingu posiadaczy praw majątkowych.
W treści petycji czytamy m.in.: „Wzywamy do uczciwego rezultatu Traktatu dla Niewidomych przygotowywanego w czasie dyplomatycznej konferencji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Każde osiągnięte porozumienie musi ułatwiać dzielenie się książkami w formatach zaprojektowanych dla czytelników niewidomych i niedowidzących”
Przypominam także, że Polska przewodniczy w tym roku regionalnej grupie WIPO, obejmującej państwa bałtyckie i kraje Europy Środkowej, a do jej zadań w tej roli należy m.in.: przygotowania do negocjacji oraz uczestniczenia w nich podczas konferencji dyplomatycznej dotyczącej projektu traktatu w sprawie dozwolonego użytku na rzecz osób niewidomych i niedowidzących/ osób z dysfunkcjami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.

Komentarze

Dodaj komentarz