1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Opublikowano 5 listopada 2014

Cory Doctorow, Kontekst

- Cokolwiek teraz robisz, odłóż to i otwórz tę książkę. Rozdział o tym, jak Cory Doctorow, bywały w internecie i znający wszystkie sztuczki, dał sobie wykraść hasło do Twittera, to lektura obowiązkowa dla każdego. Nie wmawiaj sobie, że ty jesteś ostrożna i ty się na tym znasz, bo on też jest ostrożny i też się na tym zna. A co gorsza, tobie w ten sposób mogą wykraść coś poważniejszego od hasła do Twittera. Dostęp do rachunku bankowego? Sieci korporacyjnej? Archiwum w chmurze, na którym trzymasz osobiste zdjęcia? Przeczytaj, jak łatwo to stracić. A jak już przeczytasz, to polecam resztę książki – zachęca Wojciech Orliński, dziennikarz Gazety Wyborczej i bloger specjalizujący się w tematyce internetu.

Kup wersję papierową

Cena: 39,90 PLN

W celu nabycia tej pozycji skontaktuj się z nami pod adresem fundacja@nowoczesnapolska.org.pl.

O książce

W książce pt. „Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku” Cory Doctorow dzieli się swoimi rozterkami, lekturami i doświadczeniami z życia w Sieci. A w kontekście internetu interesuje go niemal wszystko: od uwarunkowań ekonomicznych przez prawo autorskie, problemy społeczeństwa informacyjnego po wychowywanie dzieci w świecie wciąż migających ekranów. Ten zbiór esejów to GPS dla żyjących w erze cyfrowej.

Książkę polecają:

Edwin Bendyk, publicysta Tygodnika „Polityka”, autor bloga Antymatrix o społeczeństwie informacyjnym: „Totalna inwigilacja, obsesja bezpieczeństwa karmiona przez wojnę z terroryzmem, automatyzacja – Doctorow odsłania te aspekty życia w epoce cyfrowej, których większość z nas wolałaby nie dostrzegać. Choć sam żyje ze sprzedaży książek, wytyka też absurdy systemu prawa autorskiego, który coraz bardziej kulturze szkodzi, choć miał jej pomagać. Ale eseje Doctorowa to lektura nie tylko dla geeków. Otwiera oczy na sprawy, o których się filozofom nie śniło. Czy ktoś z Państwa bowiem zastanawiał się, jak napisać dziś testament gwarantujący, że spadkobiercy w bezpieczny sposób otrzymają wszystkie hasła niezbędne do tego, by przejąć cyfrową spuściznę? Nie? To radzę nie zwlekać i wziąć się za czytanie”.

Eben Moglen (Wolność w chmurze i inne eseje), amerykański profesor prawa i aktywista wolnego oprogramowania, współautor licencji GNU GPL:
„Cory Doctorow pisze takie książki science-fiction, jakie ludzie, tacy jak Richard Stallman i ja, chcieliśmy czytać w wieku dorastania. Dzisiaj przyciąga mnie tym, jak – m. in. w Kontekście – krytycznie odnosi się do technologii oraz walczy o polityki kulturalne, które przedkładają wolność tworzenia nad własnościową cenzurę. Nikt nie robi tego w tak bystry, swobodny, wręcz niedbały, ale i elegancki sposób. Co więcej ma też nosa do interesujących i przydatnych gadżetów, których pełno znajdziecie w jego książce. Doctorow to XXI-wieczny „człowiek renesansu”. Poznajcie go w Kontekście. A jeśli już go znacie, to spędźcie kolejny wieczór z jednym z najbardziej bezpośrednich i zajmujących rozmówców na świecie”.

Kontekst, eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku
Cory Doctorow
Tłum. Maya Pax, Honorata Madej
Wyd. Fundacja Nowoczesna Polska
Warszawa 2014
ISBN 978-83-61730-14-9
Na licencji CC BY-SA 3.0 PL
Cena edycji drukowanej: 39,90 zł (w tym 5% VAT)

wróć na górę

O autorze

Cory Doctorow to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy science-fiction (nagroda Campbella dla nowych pisarzy w 2000 r. oraz dla najlepszej powieści w 2009 r., nagroda Prometeusza w 2009 r. za Małego Brata), ale znany jest także jako błyskotliwy krytyk nowych technologii, uważany za głos internetowej generacji. Jest współautorem portalu Boing Boing, zwolennikiem Creative Commons, był też dyrektorem Electronic Frontier Foundation na Europę i współzałożycielem Open Rights Group – organizacji pozarządowych, które walczą o przestrzeganie praw człowieka w Sieci.

Spotkanie z Autorem odbyło się w piątek, 7 listopada, o godz. 12:00 w warszawskim klubie Centrum Zarządzania Światem, ul. S. Okrzei 26. Spotkanie w jęz. angielskim.

Obejrzyj materiał wideo ze spotkania autorskiego z Corym Doctorowem.

wróć na górę

Informacje dla księgarzy

W sprawie dystrybucji książki prosimy kontaktować się z firmą Motyle Książkowe www.motyleksiazkowe.pl.

wróć na górę

Do pobrania

Materiały prasowe: informacja prasowa, okładka, zdjęcie autora (Fot. Jonathan Worth, CC BY-SA 2.0, źródło: http://jonathanworth.com).

E-booki: pdf, mobi, ePub, txt

Nowość! Poniżej do pobrania audiobook z wyborem esejów o tematyce prawnoautorskiej ze zbioru Kontekst Cory’ego Doctorowa w języku polskim:

Kiedy trudniej okazać miłość niż nienawiść
Myśl jak dmuchawiec
Granice twórczego wkładu w dzieło
Własność intelektualna to durny eufemizm
Ostrzeżenie dla wszystkich egzekutorów prawa autorskiego: trzy błędy i to wy wylatujecie
Skąd wiadomo, że prawo autorskie działa

Audiobook w formacie DAISY.

Czyta: Robert Koszucki

wróć na górę

Kontakt

Pytania dotyczące zakupu książki prosimy kierować na adres mailowy: paulinaoltusek(at)nowoczesnapolska.org.pl

wróć na górę

Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz przekazać nam darowiznę