1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Administrator serwisu z linkami przegrywa z francuskim sądownictwem

18 marca 2013 09:52
Marta Rychert

Pobieranie filmów z nielegalnych źródeł jest we Francji surowo karane. Jak się okazuje, przestępstwem jest we Francji nie tylko pobieranie utworów, ale także samo ułatwianie dotarcia do serwisów, z których można pobierać nielegalne pliki. 8 marca Sąd Apelacyjny w Bordeaux utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji skazujący założyciela i administratora strony publikującej linki do nielegalnych źródeł plików.

Kevin Hanon, 23-letni założyciel serwisu ledvix.com, na którym publikowane były setki linków do nielegalnych we Francji stron umożliwiających pobieranie filmów, 8 marca br. został zobowiązany wyrokiem sądu II instancji do wypłacenia ponad 9,3 tys. euro odszkodowania dla Krajowego Związku Dystrybutorów Filmowych (Fédération nationale de distributeurs de films) oraz 6 Hollywoodzkich wytwórni filmowych (Columbia, Disney, Paramount, Tristar, Twentieth Century Fox i Warner). Sprawa trafiła do II instancji wskutek apelacji wniesionej przez powodów, którzy nie byli usatysfakcjonowane wyrokiem sądu I instancji w Angoulême. Ten ostatni wyrokiem z dnia 7 września 2011 r. skazał Francuza na dwa miesiące więzienia (wyrok w zawieszeniu) oraz zobowiązał go do wypłacenia 1 euro dla każdego z powodów tytułem odszkodowania. Odwołujące się wytwórnie w apelacji żądały odszkodowania w łącznej wysokości prawie 1 mln euro (972,943 euro). Ostatecznie więc udało im się wyegzekwować setną część tej kwoty.

Serwis Hanona nie hostował plików, zawierał jedynie linki do innych źródeł. W czasie czterech lat istnienia (2006-2010) miał on przynieść pomysłodawcy i administratorowi ok. 6 tys. euro przychodów z reklam. Uzasadnienie wyroku nie zostało upublicznione, stąd nie jest pewne jaką argumentację przedstawił sąd. Można się domyślać, że uzasadnienie nawiązywało do roli stron z linkami w rozpowszechnianiu nielegalnych we Francji źródeł plików, o czym wspomina ostatni raport francuskiej agencji HADOPI.

Źródło: http://the1709blog.blogspot.com/2013/03/linking-site-operator-convicted-by.html
http://www.01net.com/editorial/588505/telechargement-illegal-un-charentais-condamne-a-verser-9-000-euros/

Komentarze

Avatar
lolek
18 marca 2013 14:05

Niektóre firmy hostingowe umożliwiają „darmowe” postawienie własnej witryny na ich serwerze w zamian za wyświetlanie reklam (albo trzeba wkleić samemu odpowiedni kod albo jest on automatycznie doklejany na początek każdej strony). Czyli publikując linki na takich stronach tez można być posadzonym o chęć zysku mimo ze reklamy przynoszą zysk firmie hostingowej. Pewnie żeby nie narazić się na wypłacanie odszkodowań firmy hostingowe we Francji będą takie „trefne” witryny zamykać albo przestrzegać użytkowników przed zamieszczaniem jakichkolwiek linków do treści chronionych.

Dodaj komentarz