Opublikowano 17 października 2016
Konrad Gliściński, Wszystkie prawa zastrzeżone. Historia sporów o autorskie prawa majątkowe. 1469–1928

„Kiedy w 2011 roku zaproponowaliśmy autorowi napisanie kilku esejów o historii praw autorskich, ani my, ani on nie wiedzieliśmy, że projekt ten rozrośnie się do takich rozmiarów. Jesteśmy dumni, że udało się doprowadzić te pracę do końca, a książka trafia w Państwa ręce. „Wszystkie prawa zastrzeżone” z pewnością będą lekturą obowiązkową na studiach prawniczych, ale sięgać po nią będą także historycy idei, filozofowie i politolodzy, bo książka Gliścińskiego wychodzi daleko poza wąsko rozumianą historię prawa. Autor na przykładzie praw autorskich pokazuje precyzyjnie i krytycznie, w jaki sposób nowe idee filozoficzne i przemiany technologiczne przekładają się na stworzenie systemu normatywnego, a ten z kolei kształtuje rzeczywistość społeczną, ekonomiczną i stosunki władzy w społeczeństwie. Pokazuje jak dzisiejsza „walka z piractwem” ma swoje korzenie w myśli oświecenia, sporach politycznych okresu rewolucji przemysłowej, przemianach związanych z globalizacją.”
Jarosław Lipszyc
Kup wersję papierową
Cena: 60 PLN
W celu nabycia tej pozycji skontaktuj się z nami pod adresem fundacja@nowoczesnapolska.org.pl.
O książce
W książce pt. „Wszystkie prawa zastrzeżone. Historia sporów o autorskie prawa majątkowe. 1469–1928” Konrad Gliściński oferuje nam błyskotliwą podróż przez meandry historii prawa autorskiego w którym nic nie jest takie jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Z książki dowiecie się na przykład o cenzorskich korzeniach prawa autorskiego, dlaczego za prawami autorów najsilniej lobbowali wydawcy oraz co właściwie na temat prawa autorskiego myślał John Locke.
Książkę polecają:
Dr Sybilla Stanisławska-Kloc, adwokatka i ekspertka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju współpracująca z Ośrodkiem Badań Adwokatury: „Autor proponuje nam błyskotliwą, bardzo osobistą rekonstrukcję dyskusji wokół prawa autorskiego. Prezentuje bogato ilustrowane przykładami spojrzenie na system prawa autorskiego przez wieki aż do dzisiejszego świata, w którym modele biznesowe umożliwiające komercjalizację twórczości doprowadziły do powstania globalnego przemysłu praw autorskich. Książka ta zainteresuje twórców, wydawców (producentów) i prawników, jak również prawnych laików, gdyż dzisiaj prawo autorskie odnosi się do każdego z nas. To lektura dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, ile prawo autorskie ma wspólnego z prawem własności. Historia prawa autorskiego może też być naszą nauczycielką w procesie kształtowania nowego systemu prawnego – w czasach „kapitalizmu kognitywnego”, wirtualnej rzeczywistości oraz ruchów wolnościowych.”
Prof. dr hab. Ryszard Markiewicz, specjalista w zakresie polskiego i unijnego prawa własności intelektualnej, były Przewodniczący Komisji Prawa Autorskiego, autor czołowych pozycji książkowych w zakresie prawa autorskiego, prawa mediów i internetu, ochrony danych osobowych i baz danych, prawa nieuczciwej konkurencji i ochrony dóbr osobistych: „Książkę Konrada Gliścińskiego przeczytałem z zainteresowaniem i pożytkiem dla siebie. Jest napisana z widoczną pasją, talentem literackim, rozmachem i w sposób prowokujący do dyskusji. Odnotować należy udane połączenie w niej stylu naukowego ze swobodnym felietonowym dyskursem, nierzadko ironicznym i obfitującym w anegdoty. Pozycja zdecydowanie zasługuje na uwagę szerokiej publiczności.”.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Historia sporów o autorskie prawa majątkowe. 1469–1928
Konrad Gliściński
Wyd. Fundacja Nowoczesna Polska
Warszawa 2016
ISBN 978-83-61730-40-8
Na licencji CC BY-SA 3.0 PL
Cena edycji drukowanej: 60,00 zł (w tym 5% VAT)
O autorze
Konrad Gliściński – doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagielońskiego, prawnik wewnętrzny Jagielońskiego Centrum Innowacji sp. zo.o, analityk w Fundacji Kaleckiego oraz wykładowca w Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza. Ukończył wydział Prawa i Administracji UJ oraz studia podyplomowe z zakresu prawa spółek w Szkole głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent programu Top500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda, poświęconego zarządzaniu i komercjalizacji badan naukowych. W 2010 roku otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w organizowanym przez Urząd Patentowy RP konkursie na pracę magisterską.
Spotkanie z Autorem odbyło się w piątek, 28 października, o godz. 12:00 w warszawskiej Kinotece, Plac Defilad 1, Spotkanie w jęz. polskim.
Informacje dla księgarzy
W sprawie dystrybucji książki prosimy kontaktować się z firmą Motyle Książkowe www.motyleksiazkowe.pl.
Do pobrania
E-booki: pdf, epub, mobi, html
Kontakt
Pytania dotyczące zakupu książki prosimy kierować na adres mailowy: prawokultury(at)nowoczesnapolska.org.pl
Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz przekazać nam darowiznę