1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Forum Młodych 2012: o bardziej otwartą edukację

26 września 2012 21:44
Radek Czajka

Zakończyło się Forum Młodych 2012 organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku pod hasłem „Czy Internet jest naprawdę”. Zgromadzeni licealiści wzięli udział w dyskusjach o Internecie jako źródle wiedzy, o prywatności, o wolności słowa i o prawie autorskim. Na koniec, podczas sesji plenarnej, spisali swoje postulaty nt. wykorzystania Internetu w szkole.

Miałem przyjemność uczestniczyć w dyskusji o prawie autorskim. Zgodziliśmy się, że prawo autorskie nie nadąża za rozwojem techniki i wymaga liberalizacji – choć będzie to trudne ze względu na zobowiązania międzynarodowe. Dla młodzieży wyraźnie najbardziej interesująca była przy tym informacja, że według polskiego prawa ściąganie jest legalne – w ramach dozwolonego użytku wolno korzystać z pobranych z Internetu filmów, muzyki czy książek (ale programów już nie).

Podczas sesji plenarnej wybuchła bardzo ożywiona dyskusja o Internecie w szkole. Zdecydowanie największy entuzjazm młodzieży wzbudziły cztery pomysły:

  • Wi-Fi w szkołach dostępne dla uczniów. Uczestnicy Forum poszli tu w ślady uczniów Gimnazjum nr 14 w Gliwicach.
  • Większa otwartość w relacjach nauczyciel-uczeń. Uczniowie też mogą czegoś nauczyciela nauczyć – np. korzystania z nowych technologii.
  • E-podręczniki, które rozwiązałyby problem plecaków przeciążonych przez drogie papierowe książki, które trzeba co roku kupować nowe.
  • Edukacja medialna – czyli wprowadzenie do szkół nauki korzystania z Internetu, szukania w nim informacji, oceny ich wiarygodności, wiedzy o ochronie wizerunku czy prawie autorskim.

Trzeba dodać, że nie są to postulaty nierealne. Trudno odgórnie narzucić formę relacji nauczyciel-uczeń, za to Wi-Fi pomaga zorganizować Centrum Edukacji Obywatelskiej, e-podręczniki – rządowy program ich tworzenia, a nad edukacją medialną pracuje Fundacja Nowoczesna Polska. Pozostaje życzyć powodzenai wszystkim tym przedsięwzięciom – jak i wszystkim innym projektom otwartej edukacji.

Komentarze

Dodaj komentarz