1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Google oskarżony o nadużywanie pozycji Androida

9 kwietnia 2013 12:51
Radek Czajka

Koalicja 17 firm z Microsoftem, Nokią i Oracle na czele wniosła w Unii Europejskiej skargę antymonopolową przeciwko Google. Firmy te (do których należy m.in. polska Grupa Allegro) twierdzą, że Google nadużywa swojej pozycji na rynku smartfonów, używając systemu operacyjnego Android jako „konia trojańskiego”, służącego dominacji rynku i kontroli nad danymi użytkowników.

Chodzi o sposób, w jaki Google licencjonuje swoje aplikacje mobilne. Sam system operacyjny jest dostępny na wolnej licencji (dzięki czemu można tworzyć alternatywne, wolne wersje Androida, takie jak CyanogenMod czy Replicant), jednak aplikacje obsługujące serwisy Google już nie. Aby producent telefonu mógł którąkolwiek z nich zainstalować na sprzedawanych przez siebie urządzeniach, musi zainstalować wszystkie i umieścić je w odpowiednio widocznych miejscach.

Jeśli więc producent telefonu chce umożliwić swoim użytkownikom korzystanie z repozytorium aplikacji Google Play – a taką możliwość użytkownicy Androida traktują jak oczywistość – musi także np. wyróżnić GMail jako domyślnego dostawcę poczty. Skarżące firmy, występujące pod szyldem „FairSearch Europe”, zwracają uwagę, że taka praktyka działa na niekorzyść konkurencji. Przypominają też o stronniczości wyszukiwarki Google na korzyść oferowanych przez tę firmę usług.

Warto też przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno temu to Microsoft bywał karany za wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku systemów operacyjnych do narzucania swoich rozwiązań – czy to odtwarzacza Windows Media Player, czy przeglądarki Internet Explorer. W efekcie Microsoft został m.in. zmuszony do wprowadzenia okna wyboru przeglądarki. Ciekawe, czy podobnych interwencji można się spodziewać teraz.

Z drugiej strony, wśród skarżących zwraca uwagę brak producenta największego konkurenta Androida – firmy Apple. Jeśli Komisja Europejska uzna, że Google wykorzystuje Androida do ograniczania konkurencji – to co oznaczałoby to dla kontrolowanego w pełni przez Apple ekosystemu iOS?

Fot.: Reign Of The Android, JD Hanckock@Flickr, CC BY.

Komentarze

Dodaj komentarz