1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Konferencja "Prawo autorskie - w poszukiwaniu elastyczności"

27 maja 2013 17:14
Paweł Stankiewicz

W piątek, 24.05.2013, w warszawskiej Zachęcie odbyła się konferencja pod tytułem „Prawo autorskie – w poszukiwaniu elastyczności”. Została ona zorganizowana przez koalicję Copyright For Creativity (C4C), Fundację Nowoczesna Polska oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska przy wsparciu Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Specjalnym gościem konferencji był prof. Bernt Hugenholtz z Uniwersytetu w Amsterdamie. Wśród prelegentów znaleźli się również: Caroline de Cock reprezentująca C4C, mec. Marzena Wojciechowska – Radca Prawny Izby Wydawców Prasy, Michał Kwiatkowski – muzyk i tłumacz, mec. Katarzyna Lassota-Heller – adwokat, wykładowca i specjalista prawa mediów, prezes stowarzyszenia branżowego EDIMA oraz Beata Stasińska z ruchu „Obywatele Kultury”.

Profesor Hugenholtz, jeden z głównych autorytetów w dziedzinie prawa autorskiego w Europie, mówił o potrzebie otwartych i elastycznych zapisów w normach tego prawa, szczególnie tych dotyczących wyjątków i ograniczeń w różnych systemach prawa autorskiego.
Mec. Wojciechowska mówiła m.in. o wynikach warsztatów dotyczących uzgadniania kierunków zmian w prawie autorskim zorganizowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji po protestach przeciwko ACTA.
Michał Kwiatkowski przypomniał m.in.: historię Allana Kleina – menedżera wielu zespołów, m.in. Rolling Stones, który przejął prawa do niektórych piosenek tego zespołu.
Dr Lassota-Heller zastanawiała się m.in czy prawo autorskie może przyczynić się do ograniczenia powstawania nowych modeli biznesowych.
Beata Stasińska opowiedziała m.in o projekcie „biblioteki aleksandryjskiej XXI wieku”.

Więcej informacji na temat zagadnień poruszanych podczas spotkania można znaleźć w obszernej relacji na stronie koalicji C4C.

Wkrótce będą również dostępne materiały filmowe z konferencji.

Komentarze

Dodaj komentarz