
Konferencja "Prawo autorskie - w poszukiwaniu elastyczności"

W piątek, 24.05.2013, w warszawskiej Zachęcie odbyła się konferencja pod tytułem „Prawo autorskie – w poszukiwaniu elastyczności”. Została ona zorganizowana przez koalicję Copyright For Creativity (C4C), Fundację Nowoczesna Polska oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska przy wsparciu Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Specjalnym gościem konferencji był prof. Bernt Hugenholtz z Uniwersytetu w Amsterdamie. Wśród prelegentów znaleźli się również: Caroline de Cock reprezentująca C4C, mec. Marzena Wojciechowska – Radca Prawny Izby Wydawców Prasy, Michał Kwiatkowski – muzyk i tłumacz, mec. Katarzyna Lassota-Heller – adwokat, wykładowca i specjalista prawa mediów, prezes stowarzyszenia branżowego EDIMA oraz Beata Stasińska z ruchu „Obywatele Kultury”.
Profesor Hugenholtz, jeden z głównych autorytetów w dziedzinie prawa autorskiego w Europie, mówił o potrzebie otwartych i elastycznych zapisów w normach tego prawa, szczególnie tych dotyczących wyjątków i ograniczeń w różnych systemach prawa autorskiego.
Mec. Wojciechowska mówiła m.in. o wynikach warsztatów dotyczących uzgadniania kierunków zmian w prawie autorskim zorganizowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji po protestach przeciwko ACTA.
Michał Kwiatkowski przypomniał m.in.: historię Allana Kleina – menedżera wielu zespołów, m.in. Rolling Stones, który przejął prawa do niektórych piosenek tego zespołu.
Dr Lassota-Heller zastanawiała się m.in czy prawo autorskie może przyczynić się do ograniczenia powstawania nowych modeli biznesowych.
Beata Stasińska opowiedziała m.in o projekcie „biblioteki aleksandryjskiej XXI wieku”.
Więcej informacji na temat zagadnień poruszanych podczas spotkania można znaleźć w obszernej relacji na stronie koalicji C4C.
Wkrótce będą również dostępne materiały filmowe z konferencji.