1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Patent jako narzędzie walki

9 października 2012 15:05
Paweł Stankiewicz

New York Times pisze o wojnach patentowych pomiędzy największymi firmami technologicznymi: Apple, Samsungiem i Motorola Mobility (obecnie część Google’a).
Charles Duhigg i Steve Lohr zauważają m.in., że sędziowie federalni, ekonomiści, politycy i zarządzający firmami technologicznymi mówią, że system patentowania programów jest tak ułomny, że często uniemożliwia innowacje. Przytaczają też analizy Uniwersytetu Stanforda, według których w ostatnich dwóch latach wydano 20 miliardów dolarów na zakup patentów programistycznych i procesy sądowe związane z patentami – to kwota równa wydatkom jakie poniosłoby osiem wypraw na Marsa. W zeszłym roku wydatki firm Google i Apple na sprawy sądowe i zakup patentów przekroczyły sumy jakie firmy te wydają na badania i rozwój nowych produktów.
Jak z kolei zauważa J.G Vibes w Alchemy of the Modern Renaissance nawet współzałożyciel Apple’a Steve Wozniak uważa, że obecny system patentowy dusi innowacyjność i dwa tygodnie temu w komentarzu do procesu Apple vs Samsung powiedział, że „Chciałbym żeby wszyscy zgodzili się wymieniać wszystkimi patentami i żeby każdy budował najlepsze formy jakich chce używając do tego technologii innych.”

zdjęcie: sidduz, http://www.flickr.com/photos/ourcage/7364958586/sizes/z/, licencja: CC-BY

Komentarze

Dodaj komentarz