1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Przewodnik po dozwolonym użytku w systemach prawnych

29 marca 2013 12:54
Paweł Stankiewicz

Jonathan Band oraz Jonathan Gerafi przygotowali przewodnik będącym przeglądem zakresów dozwolonego użytku w różnych krajach.
Polskie prawo, jak na razie, niestety nie jest w nim opisane.

Komentarze

Avatar
Paweł Chojecki
2 kwietnia 2013 17:39

Korespondowałem z Jonathanem na temat polskiego rodziału w tejże publikacji i nie ma go tam dlatego, że różnice pomiędzy fair use a polskim dozwolnym użytkiem są jego zdaniem zbyt duże, w szczególności koncepcja fair use pozostawia sądom swobodę w określeniu co jest fair; w PL ustawa z założenia precyzyjnie określa co jest, a co nie jest d.u.

Avatar
3 kwietnia 2013 16:50

Raport z założenia dotyczył tylko państw, które stosują amerykański model „fair use” lub stosowany w Commonwealth model „fair dealing” – Polska nie mogła się więc tam znaleźć. Ciekawe jest natomiast to, jak długa lista krajów (kolonialnych) stosuje jedną z tych dwóch zasad prawnych

Avatar
Paweł Chojecki
3 kwietnia 2013 17:01

To kwestia konwecji i tłumaczenia, co rozumie się przez fair use / dealing. PL d.u. różni się oczywiście od amerykańskiego fair use, ale czy aż tak bardzo? Ciekawe byłoby zestawienie wszelich form d.u. (zarówno f.u/f.d. i form podobnych do rozwiązania polskiego).

Dodaj komentarz