1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Ruszyły konsultacje dotyczące prawa autorskiego UE - czasu jednak jest zbyt mało

19 grudnia 2013 12:21
Maria Świetlik

Komisja Europejska ogłosiła 5 grudnia publiczne konsultacje, których celem jest zbadanie konieczności reformy unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego. W tekście przygotowanym przez Komisje zawarto 80 szczegółowych pytań, na które odpowiedzieć trzeba do 5 lutego 2014 r. Niestety, dwumiesięczny termin wyznaczony przez Komisję uniemożliwia zbadanie opinii szerszego grona użytkowniczek/ów.

Fundacja Nowoczesna Polska wystosowała list do Komisji z prośbą o wydłużenie terminu do 5 kwietnia 2014 r.. Zwraca w nim uwagę, że tak krótki termin na przygotowanie odpowiedzi jest zdecydowanie niewystarczający nawet dla instytucji na co dzień zajmujących się tematyką, a co dopiero dla szerszego grona zainteresowanych osób. W podanym okresie wypadają w Polsce aż trzy przerwy świąteczne (Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok oraz święto Trzech Króli), co de facto skraca czas jaki można przeznaczyć na udzielanie odpowiedzi o ok. dwa tygodnie. Ponadto pytania przygotowano jedynie w języku angielskim, co wymaga dodatkowego czasu na rzetelne ich przetłumaczenie na język polski tak, by stały się zrozumiałe dla szerszego grona odbiorców. Fundacja zdecydowanie popierając ideę konsultacji, chciałaby także mieć możliwość jej faktycznego zrealizowania poprzez przygotowanie kampanii informującej obywatel/k/i o możliwości wypowiedzenia się kwestiach, które dotyczą codziennych praktyk kulturowych wszystkich korzystających z internetu, mediów społecznościowych, czy sieci P2P.

Fundacja poinformowała o problemie także polskie europosłanki i euoposłów, licząc na ich zainteresowanie tematyką ważną dla ich wyborców. Prawo autorskie budzi wśród polskich obywatelek/i szczególne zainteresowanie, czego dali oni wyraz masowo protestując przeciw podpisaniu umowy ACTA dwa lata temu.

Jeśli chcielibyście również zaapelować do Komisji o wydłużenie terminu, podajemy adres do przesyłania korespondencji: markt-copyright-consultation@ec.europa.eu

List do Komisarza Michela Barnier
Strona z ogłoszeniem konsultacji
Treść publicznych konsultacji w jęz. ang.

Polska Partia Piratów przygotowała tzw. modelowe odpowiedzi

Fot. Sébastien Bertrand na licencji CC BY 2.0

Komentarze

Dodaj komentarz