1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Stanowisko rządu w sprawie projektu dyrektywy

9 marca 2017 14:15
Krzysztof Siewicz

Właśnie wróciliśmy z posiedzenia sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej, która debatowała nad projektem stanowiska rządu na temat dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Z samym stanowiskiem można na razie zapoznać się na stronach Centrum Cyfrowego, które uzyskało je w trybie dostępu do informacji publicznej. W skrócie: rząd nie widzi potrzeby wprowadzania nowego prawa dla wydawców prasy, wyraził szereg wątpliwości co do art. 13 dyrektywy, który wprowadziłby m.in. obowiązkowe filtrowanie treści użytkowników, popiera wyraźne uregulowanie możliwości prowadzenia maszynowych analiz treści i uważa, że polski zakres dozwolonego użytku edukacyjnego wybiega przed propozycje KE.

W trakcie debaty wywiązała się ciekawa wymiana zdań pomiędzy posłem Rafałem Trzaskowskim a dyrektorem Karolem Kościńskim. Poseł pytał o stanowisko rządu co do konieczności dostosowania zakresu odpowiedzialności dostawców usług internetowych w przypadku przyjęcia art. 13, na co dyrektor Kościński odpowiedział m.in., że takiej konieczności nie widzi. Jednocześnie jednak przedstawiciel MKiDN zarzucił Komisji Europejskiej chodzenie na skróty w związku z propozycją art. 13. Jego zdaniem należy zacząć od dostosowania zakresu odpowiedzialności pośredników (tzw. safe harbour), a art. 13 nie tylko do tego nie doprowadzi, lecz spowoduje kolejne wątpliwości – np. co do tego, czy współpracujące z uprawnionymi serwisy udostępniające utwory w sposób nielegalny zostaną w ten sposób zalegalizowane, czy nie. (grafika: entapir, copyright-hacking, flickr, CC-BY)

Komentarze

Dodaj komentarz