1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

W Portugalii niekomercyjna wymiana jest legalna

27 września 2012 19:39
Jaroslaw Lipszyc

Prawna i medialna akcja portugalskiej inicjatywy „antypirackiej” ACAPOR zakończyła się spektakularną klęską, jak donosi portal TorrentFreak. Przedstawiciele przemysłu, ubrani w koszulki z napisami „Piracy is illegal”, dostarczyli do siedziby prokuratora generalnego wnioski o ukaranie 2000 osób udostępniających bez zezwolenia chronione utwory za pośrednictwem serwisów P2P. Jednak prokurator odmówił zajęcia się tą sprawą: jego zdaniem sam numer IP to za mało by zidentyfikować osobę korzystającej z komputera. Ale to nie koniec: zdaniem prokuratora samo udostępnianie utworów w celach niekomercyjnych jest legalne, a uzasadnieniem jest powszechne prawo do edukacji, uczestnictwa w kulturze i swobody ekspresji.

Trzeba przyznać, że przyjemnością powitalibyśmy taki stan prawny w Polsce. Niestety, sytuacja u nas jest odmienna. Udostępnianie utworów bez zezwolenia jest dozwolone tylko w kręgu znajomych i rodziny, a polska policja i prokuratura często prowadzi sprawy przeciwko osobom, których jedyną winą jest chęć podzielenia się utworami z innymi.

Fot: Peretzpup, CC BY-SA

Komentarze

Dodaj komentarz