1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Wyrok w sprawie HathiTrust w amerykańskim sądzie

16 października 2012 13:25
Paweł Stankiewicz

HathiTrust – wspólny projekt około sześćdziesięciu partnerów (głównie amerykańskich uniwersytetów), będący biblioteką cyfrową – wygrał proces o naruszanie praw autorskich. Projekt został pozwany przez amerykański Związek Autorów, który twierdził, że takie używanie publikacji (odwiedzający mają możliwość przeszukiwania pełnej treści książek) zmniejsza ich sprzedaż.
Sędzia Harold Baer w wyroku z 10 października odrzucił pozew i uznał, że działalność pozwanego mieści się w ramach dozwolonego użytku (ang. fair use) i jest niezwykle istotna dla rozwoju nauki i sztuki, a także dla ideałów wyrażonych w ustawie przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

zdjęcie: Narodowa Biblioteka Cyfrowa w Seulu, autor: schex, http://www.flickr.com/photos/schex/193912573/ ; licencja: CC-BY-20

Komentarze

Dodaj komentarz