1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Opublikowano 4 sierpnia 2020

Publikujemy "Nieuchronny plagiat" Macieja Jakubowiaka

Dzięki uprzejmości Dr. Macieja Jakubowiaka publikujemy jego rozprawę pt. „Nieuchronny plagiat”.

Pod „czytaj więcej” publikujemy recenzje prof. Przemysława Czaplińskiego oraz prof. Ryszarda Koziołka i sylwetkę Autora.

Pobierz e-booka w formacie pdf, epub oraz mobi.

Nieuchronny plagiat to książka niezwykle potrzebna. Historyczność pozostaje w niej w służbie współczesności i przyszłości, a dzięki autorskiej rekonstrukcji debat o prawie autorskim rozumiemy lepiej problemy naszej kultury literackiej oraz dostajemy projekt innej historii nowoczesnego literaturoznawstwa. Maciej Jakubowiak wytycza nowe pole badawcze dla współpracy literaturoznawców i prawoznawców, wypełniając dotkliwą lukę w polskich badaniach odwiecznego sąsiedztwa prawa i literatury.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Nieuchronny plagiat to rozprawa pionierska, oferująca odkrywcze spojrzenie na literaturę nowoczesną. W ujęciu autora literatura ta była —- i jest nadal —- ściśle powiązana z prawem autorskim i kategorią własności. Powiązana na śmierć i życie: literaturę nowoczesną ożywia dążenie twórców do oryginalności, uśmierca —- prawo, które stawia znak równości między autorskim tworem i rynkowym towarem. Oryginalność chroniona przez prawo staje się oryginalnością wycenianą przez rynek. Maciej Jakubowiak omawia genezę tego zjawiska, sięgając do oświeceniowych koncepcji plagiatu, a potem interpretuje modernistyczne polemiki dotyczące prawa autorskiego. A kiedy już wydaje się, że książka dobiega końca, autor podbija stawkę. Pyta mianowicie, czy można wyplątać literaturę z tego uścisku prawa i ekonomii. Pyta więc, czy literatura może być wspólna.

Maciej Jakubowiak —- ur. 1987, literaturoznawca, krytyk literacki. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor magazynu o kulturze dwutygodnik. com. Jego artykuły można znaleźć również w ,,Tekstach Drugich”, ,,Wielogłosie”, ,,Znaku”, ,,FA-arcie”, ,,Tygodniku Powszechnym”, ,,Polityce”. Weganin, żona, dwa psy, pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.